Patara ne demek? Patara antik kenti nerede, nasıl gidilir?

İsmini Hititler döneminden bu yana koruyan, Akdeniz bölgesinde yer alan bir turizm bölgelerinden biri olan Patara, devasa bir antik kentin ortaya çıkmasıyla yaz ve kış turizmine büyük katkı sağlamaktadır. Peki, Patara Antik Kenti konumu nerede? Patara Antik Kenti’ne nasıl gidilir? İşte, ayrıntılar…

Patara’nın yazıt ve sikkelerde Likya dilindeki adı Patara olarak geçer. Gürcü dilinde ise “Küçük” anlamına gelen Patara, milyonlarca yıldır Carettaların (deniz kaplumbağası) yumurtlama sığınaklarından birisidir. Hem sahili hem de antik kenti ile ünlü olan Patara, Türk ziyaretçi çoğunluğu nedeniyle günümüzde önemli bir merkez haline gelmiştir. Likya uygarlığının en önemli ve eski şehirlerinden biri olan Patara’ya nasıl gidilir?  Patara Antik Kenti’nin ve Patara Plajı’nın özellikleri nelerdir? İşte, Patara hakkında bilinmesi gerekenler…

PATARA NEREDE? PATARA’YA NASIL GİDİLİR?

Patara Antik Kenti, Fethiye ile Kalkan arasında Santhos Vadisi’nin güneybatı ucunda; günümüz Ovagelemiş Köyü’nde yer almaktadır. Patara’ya Kaş’tan ve Kalkan’dan Patara dolmuşları ile ulaşılmaktadır.13’üncü yüzyıla ait Hitit metinlerinde şehrin adı Patar olarak geçmektedir. Santhos Vadisi’nde denize açılabilecek tek yer olması nedeniyle tarih boyunca önemli kent olma özelliğini korumaktadır.

PATARA PLAJI’NA NASIL GİDİLİR?

Kar beyazı kumu ile maviliği harmanlayan Patara Plajı, hem tarih, hem doğa, hem de denizi bir arada bulabileceğiniz çok nadir bölgelerden bir tanesi olma özelliğine sahiptir. Denizinin sığ olmasından dolayı, yüzme sevenlerin, bağımlılık kazanacağı bir sahil tercihi olacaktır. Plaj alanında otopark, market, şezlong, wc vardır. Duş ve wc için cüzi bir ücret talep edilmektedir. Plajda deniz kaplumbağalarını tehlikeye atmamak için su sporları kısıtlanmıştır. Ancak dalış etkinlikleri belirli zamanlarda organize edilmektedir.

ÇÖL KUMUNU ANDIRIYOR!

Patara Plajı’nın taşlık değil de kumlu olması bir yana kumunun sadeliği ve eşsizliği de insanların sevgisini kazanıyor. Çöl kumu kalitesinde olan bu plaja araç ile ulaşmak isteyenler, Fethiye ile Finike yolu üzerinden yaklaşık 5 km’lik, denize doğru giden bir sapaktan sonra ulaşım sağlayabilir. Oldukça gözde olan bu merkeze gelen minibüsler de bulunmaktadır.  Fethiye ve Kaş’ın pek çok bölgesinden kalkan minibüslerle Patara Plajı’na ulaşabilirsiniz.

PATARA PLAJI KAMP ALANI BİLGİLERİ;

Gelemiş Köyü’nde kamp alanları mevcuttur. Kamp tutkunları, köyün girişinde birisine ait olmayan yani özel mülk olmayan bir yer bulursa çadır kurabilir. Köyde ise bir çok restoran, market ve otel, pansiyon gibi olanaklar bulunmaktadır.

PATARA ANTİK KENTİ ZİYARET SAATLERİ;

Yaz kış demeden hizmet veren Patara Antik Kenti’nin ziyaret saatleri; 3 Ekim ve 14 Nisan arası sabah saat 08:30’dan 17:00’e kadar olup, yaz saati ise 15 Nisan ve 2 Ekim arası sabah saat 08:30’dan 19:30’a kadardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön